تبلیغات
شهرسازی 91 - زابل - شهر كلاسیك غربی
 
شهرسازی 91 - زابل
ایران را میسازیم
درباره وبلاگ


وبلاک دانشجویان ورودی 91 رشته شهرسازی دانشگاه زابل

مدیر وبلاگ : مهدی آقائی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً


FreeCod Fall Hafez

.

دریافت کد جملات شریعتی

مهمترین دستاورد زندگی شهری در یونان باستان در زمینه سازمان اجتماعی بود و نه تكنولوژی . اختراع دولتشهر(polis) گام مهمی بود كه یونانیان برداشتند . واحد زندگی مدنی در یونان شهر های با حكومت مستقل بود كه دولتشهر خوانده می شدند. در یونان باستان هر گز دولت ملی بزرگتر از شهر به وجود نیامد و برای یونانیان باستان مفهوم دولت ملی ناشناخته بود .       

 [2][1] اقتباس  از كتاب urban Pattern نوشتة  گالیون


اقتباس: فرشتة خوش قلب

در یونان شهروند كسی بود كه اجدادش به خدا یا خدایانی می رسید كه  مسئول و نگهبان  شهر  بودند 

( جد اسطوره ای مشترك ) به همین جهت در نیایش مشترك شهروندان شركت می كرد و حق عبادت در معبد خدایان مشترك شهروندا ن را داشت . مثلا ً مردم آتن خود از اعقاب الهه آتنا می دانستند كه الهه حامی شهر آتن بود . به همین جهت وقتی سقراط بخاطر تردید كردن در وجود خدایان محكوم شناخته شد به او اختیار دادند تا میان تبعید و یا نوشیدن جام شوكران یكی را انتخاب كند و سقراط بی درنگ نوشیدن جام زهر را برگزید زیرا برای یك شهروند یونان باستان كه منبع تمام هویتش شهری بود كه به آن تعلق داشت نفی بلد به معنای بی هویتی و نابودی كامل روحی و وضعیتی غیر قابل تحمل بود . یونانیان هیچگاه شهروندی را به واحدهای سیاسی بزرگتر از دولتشهر گسترش ندادند این كار را رومیان كردند .

   در دوران دموكراسی مفهوم قانون ، آزادی بیان و شخصیت فردی شهروندان بوجود آمد . دریونان باستان اعتقادبه قانون وجود داشت دموستین حكیم می گفت : " همه زندگی انسان چه در شهر بزرگ زندگی كند و چه در شهری كوچك توسط طبیعت و قانون تعیین می شود ،‌طبیعت آدمها فرد به فرد متفاوت است . اما قانون میراث عموم مردم است و برای همه یكسان است زیرا همه خواهان عدالت ،‌زیبا یی و مفیدیت هستند"، زیبایی دوستی و حساسیت هنری از ویژگیهای فرهنگ یونان باستان بود. خرد گرائی و تعقل آزاد وكنجكاوی كردن در ماهیت جهان نیز یكی دیگر از مشخصات یونانیان باستان بود و همین ویژگی باعث شد تا فلسفه در این سرزمین بال وپر بگیرد و بعد از آنجا در سرزمینهای دیگر پخش شود .

    در یونان باستان شیوه تولید مبتنی بر برده داری بود . یونانیان خارجیانی را كه در جنگها اسیر كرده بودند به عنوان ملك و دارائی خود نگاه می كردند و آنها را در مزرعه و كارگاه به كار می گرفتند . بردگان ملك آزاد مردان یونانی محسوب می شدند . حق داشتن ملك نداشتند و جان و زندگی آنها فقط به اراده ارباب یونانی بستگی داشت . حقوق بشر و شهروندی فقط به یونانیان آزاد مربوط می شد نه بردگان ،‌خارجیان و یا زنان و كودكان. یونانیان همه خارجیان را بربر می نامیدند و چون ایشان را از اعقاب خدایان المپ  نمی دانستند در نظرشان خوار و خفیف بودند و مرتبتی فروتراز انسان داشتند . یونانیان همچنین زنان و كودكان را نیز انسانهای كامل نمی دانستند . بنابراین در دوران دموكراسی آتن در شورای شهر فقط مردان آزاد یونانی اصیل شركت می كردند نه زنان ،‌بردگان یا خارجیان .

    در مورد اقتصاد و فرهنگ شهرهای یونان باستان در بالا اشاراتی داشتیم حال به جنبه های كالبدی شهرهانگاه می كنیم :

ساختمان های عمومی : مهمترین ساختمان های عمومی شهر كلاسیك یونانی عبارت بودند از :

1-     پنیكس (pnyx) كاخ تجمع عمومی با سقف باز برای تجمع شهروندان جهت بحث و حل مسائل .

2-     آگورا (Agora) محوطه بازار مركز فعالیتهای شهری ،‌دارای شكل نامنظم .

3-     ژیمنازیوم (Gymnasium) محل ورزش و تفریح

4-     تئاتر Theatron)) محل اجرای درام ، فستیوال

5-     معبد (Acropolis) محل نیایش .

    معابر و خانه ها :

همه شهرها یكسان براساس دفاع نظامی شكل گرفته بودند . دیوارهای اصلی شهر حول یك تپه به نام آكروپلیس كشیده شده بود و معابد عمده روی این تپه بنا شده بودند . همه بناهای مهم داخل باروی شهر مستقر بودند بجز خانه های بزرگان و اعیان سایر خانه ها خارج از دیوارهای شهر اما تا حد امكان نزدیك قلعه ساخته می شدند كوچه ها خاكی بودند .وخیابانها نیز در واقع كوچه های كثیف ، باریك و خاك آلودی بیش نبودند . بجز در ناحیه معابد و دارالحكومه كه خیابانها پهن تر و شاید سنگفرش بودند ،‌خانه های مردم عادی فشرده و محقر بودند . خانه های بزرگان كمی بهتر از بقیه خانه ها بود . هر چند شهر متكی به مازاد محصولات كشاورزی روستاها بود اما در داخل خود شهر نیز بیشتر زمین ها به باغداری اختصاص داشت . میان خانه های اغنیا و فقرا اختلاف زیادی نبود. نمای بیرونی بی پنجره بود و هر خانه دارای یك راهروی داخلی بود كه اطاقها به آن باز می شدند . نماز خانه كوچكی در خانه وجود داشت اما نیایش اصلی در معبد خارج از خانه انجام  میشد . اطاقهای اصلی رو به جنوب باز می شدند اطاقها دور تادور حیاط شخصی را گرفته بودند .

آب : در آغاز آ ب باران را جمع می كردند و مصرف می كردند ، ظرفهایی در سقف خانه ها می گذاشتند و آب باران كه در آن ظرف جمع شده بود را به حیاط خانه هدایت كرده و مصرف می كردند . بعدها استخراج آب از چاهها و دیرتر كانالهای زیرزمینی و آب انبار در بعضی شهرها رایج شد .

فاضلاب : در شهرهای یونان باستان سیستم گرد آوری فاضلاب وجود نداشت و فاضلاب در كوچه ها جاری می شد. به همین جهت كوچه و خیابان بد بو بود و خانه ها همیشه پنجره های خود را بسته نگه می داشتند .

شهر سازی : اواخر قرن پنجم پیش از میلاد معماری از اهالی میلتوس به نام هیپوداموس Hippodamus نظریه های جدیدی راجع به برنامه ریزی شهری ارائه داد كه عبارت بود از نوعی نظام خیابان بندی بنام گریدیرون (Gridiron) كه به معنای خیابانهای پهن و راست بود كه یكدیگر را قطع می كردند و نوعی نقشه شطرنجی به وجود می آوردند . این سبك شهر سازی برای باز سازی شهرهایی كه توسط پارسیان تخریب شده بودند به كار رفت . ( قرن 6 پیش از میلاد ) استفاده از طرح شطرنجی باعث شد تا كوچه ها و خیابانهای پله دار به وجود آید . چون یونان سرزمینی كوهستانی بود و در اغلب شهرها پستی و بلندی و اختلاف ارتفاع وجود داشت . پله ها این اختلاف ارتفاع را حل می كردند و چون عمده رفت و آمد پیاده بود مشكلی پیدا نمی شد .

اندازه : در قرون 5و 6 پیش از میلاد شهر آتن دارای 000/40 شهروند و جمعیت كل برابر 100تا 000/150 نفر كل شامل بردگان و خارجیان بود . در اوج تمدن یونان فقط 3 شهر با جمعیتی بیش از 000/10 نفر در این سرزمین وجود داشت . یونانیان شهرهای كوچك را ترجیح می دادند . این یكی از باورهای عمیق یونانیان بود. افلاطون و ارسطو معتقد بودند كه حكومت خوب به اندازه شهر بستگی دارد . افلاطون در مدینه فاصله از دقیقاً‌4050 نفر شهروند سخن می گوید كه با زنان، بچه ها، بردگان و خارجیان به 000/60 نفر می رسند . ارسطو معتقد بود كه شهر باید آنقدر بزرگ باشد كه بتواند از خود دفاع كند و از نظر اقتصادی خود كفا باشد و آنقدر كوچك باشد كه شهروندان آن یكدیگر را بشناسند تا بتوان افراد را بر اساس لیاقت به كارهای مختلف منصوب كرد . اما علت كوچك ماندن شهرها نه  فقط باور بلكه ضعف پایه تكنولوژیك بود . با چنان درجه ای از توانمندی فنی در شهر سازی داشتن شهرهای بزرگ امكان نداشت. یونانیان توانایی انتقال آب سالم در فاصله های قابل توجه را نداشتند و بدون این توانایی بزرگ شدن شهرها به معنی انتقال بیماریهای عفونی بوسیلة آب بود. ایشان همچنین وسایل حمل ونقل مناسب و كافی نیز نداشتند و با اسب و الاغ ویا پیاده جا به جا می شدند و شهر بزرگ نیازمند وسایل حمل ونقل بود.

مستعمره :(colony) سیاست تأسیس مستعمر ات كه در یونان رایج بود مانع بزرگ شدن شهرها می شد. بین 479 تا 431 پ م بیش از 000/100 خانواده به مستعمرات نقل مكان كردند . سیاست مستعمره سازی سوپاپ اطمینان جمعیت و عامل پخش جمعیت در سكونتگاههای جدید و گسترش فرهنگ و تمدن یونان در عرصه وسیعی از دنیای قدیم بود . شیوه عمل چنین بود كه هر گاه جمعیت شهری از حد معقول فراتر می رفت آزاد مردان یونانی با بزرگان و وابستگان خود به محل جدیدی مهاجرت می كردندو شهر جدیدی برای خود بنا می كردند . این شهر همیشه تابع شهر اول بود و همان خدایی از آن مراقبت می كرد كه شهر اول را تحت حمایت خود داشت .

شهر در دوران هلنیستی : منظور از دوران هلنیستی دوران سلطه مقدونیان بر یونان و ایران و برخی سرزمینهای دیگر است[1][1][2] . اسكندر مقدونی شهرهای یونان را تسخیر كرد و متحد ساخت و بجای دولتشهر یك امپراطوری به وجود آورد. وی پس از فتح آتن در 336 پ م بر تخت نشست و بلافاصله لشكر كشی به ایران را شروع كرد و سلسله هخامنشی را برانداخت و امپراطوری تشكیل داد كه هند و آسیای مركزی و ایران و آسیای صغیر و شمال آفریقا را شامل می شد حكومت سلوكیان كه جانشینان اسكندر بودند تا 247 پ م در ایران دامه یافت و در آن سال جای خود را به اشكانیان داد كه آنها هم تحت تاثیر فرهنگ یونانی بودند .

     علت پیروزی اسكندر بر دولتشهر های یونانی یكی جنگهای پلوپونز بود كه آتن را ضعیف ساخته بود و دیگر فردگرایی و اختلاف طبقاتی نسبتاً شدیدی بود كه در اواخر قرن چهارم یعنی در پایان دوره دموكراسی در یونان گسترش یافته بود . در این دوره طبقه متوسط نابود شد . تضاد میان برابری كه قانون وعده می داد و نابرابری كه شرایط اجتماعی اقتصادی به وجود آورده بود به حد اعلای خود رسید و فساد سیاسی افزایش یافت . نهایتا ً ارتش اسكندر مقدونی آتن را تسخیر كرد و بر آتن مسلط شد با وجود این یونانیان مقدونی ها را نیز جذب فرهنگ خود كردند و فرهنگ یونانی ،‌دموكراسی ، خردگرایی ، حساسیت و زیبایی دوستی یونانی باقی ماند .

        دردوران هلنیستی شهرهای بزرگ و پرجمعیتی به وجود آمدند كه نام آنها در تاریخ ثبت شده است . شهرهایی مثل پرگامون ، اسكندریه ،‌سیراكیوز . سادگی و فروتنی شهرهلنی ( شهر یونان باستان ) كم كم از میان رفت و شهرهای پرتجمل كه نمایشگر امپراطوری بودند به وجود آمدند . به ساختمانهای عمومی خزانه داری ، كتابخانه و زندان افزوده شد . باغها و پاركها و حمامهای عمومی و ویلاهای زیبا در اطراف شهر پدیدار شدند. دموكراسی پریكلسی دیگر از میان رفته بود. مشاركت مردم جنبه نمایشی یافته و اختلاف طبقاتی شدید بود .

2)شهر رُمی یا سیویتاس( (Civitas:

 شهر به عنوان یك موجود كالبدی  تحت حاكمیت سزارهای رم به حد بالایی از تكامل رسید، بطوری كه بعد از سقوط امپراطوری رم تا قرن نوزدهم طول كشید تا اروپا مجددا شهرهایی به بزرگی شهرهای امپراطوری رم ببیند .در ایران دوران شهر در حقیقت یك مركز حكومتی بود . رومیان در  هر منطقه ای را كه فتح می كردند یك پادگان تاسیس می كردند  و بدنبال آن كاخ حكومتی ساخته می شد و خانه ها و مراكز تجاری و تولیدی حول و حوش  دارالحكومه و پادگان شكل می گرفتند و یك شهر رمی پا به عرصه وجود می نهاد..

جمعیت و تعداد شهرها : شهر رم در اوج شكوفایی خود یك میلیون نفر سكنه داشت ( البته برخی مطالعات مربوط به رم نصف این رقم را واقع بینانه تر می دانند ) بر اساس سرشماریهای رم باستان تعداد نفوس از 000/900 نفر در 96 پ م (پیش از میلاد)به بیش از 4 میلیون در 28میلادی می رسد . معلوم نیست این افزایش ناشی از گسترش شهروندی است یا به شمار آوردن زنها وبچه ها یا چیز دیگر . مهارت در تكنولوژی و سازمان اجتماعی رومیان را قادر ساخت كه چندین شهر با جمعیتی بیش از 000/200نفر بسازند و اداره كنند . ادوارد گیبونز مورخ می گوید : وقتی امپراطور كلاد یوس ( 54-41 پ م ) قدرت را به دست گرفت شش میلیون و نهصد و چهل و پنج هزار شهروند رمی را تحت حاكمیت داشت كه با زنها و بچه ها حدود 20 میلیون نفر می شدند . ایتالیای قدیم 1197 شهر داشت . اسپانیا 360شهر ،‌شمال آفریقا صدها شهر .

شهر سازی : رومیان مهندسان ماهر و شهر سازان با جراتی داشتند ، اما فاقد فلسفه یونان بودند . انگیزه درجه اول آنان اداره كردن جوامعی بود كه فتح كرده بودند به همین جهت تشكیلات اداری و سازمان سیاسی برای آنان اولویت داشت و سازمان سیاسی كه ساختند حتی تاكنون نیز آثار آن باقی مانده است . آثار رومی آن ظرافت در خط شكل ( فرم ) و روحیه آتنی را نداشت . فرم های آتنی بصورت فرمولهای ماكنیكی در آمده بود تا بتوان همه جا آنها را پیاده كرد .

    مثل یونان باستان فقط مركز شهر پرشكوه بود . از مركز كه رد می شدیم شهر سرشار از كوچه های باریك و پیچ در پیچ بود ، با خانه هایی آلونك مانند كه اكثریت جمعیت را در خود جای می داد . شهرستانهای رم قدیم مثل پاریس ،‌وین ، كلن ، منز و لندن طراحی بیشتری داشتند . بیشتر این شهرها در آغاز پادگانهای رمی بودند و به تدریج از رشد این پادگانها شهر به وجود آمد.

ساختمان های عمومی : بناهای رومی آنچنان عظیم و غول آسا بودند كه در انسان احساس بی قدرتی و خاكساری به وجود می آوردند . میدانهای عمومی و حمام های عمومی برای رومیهای مرفه ساخته می شد  (با اتكا به خراجی كه ازمردم گرفته می شد ) مركز شهر محل Forum بود.كلیزوم و تاسیسات عمومی شهری مثل حمام های عمومی و بازارها نیز مجاور یا درون فروم بودند .

خانه ها : ارتفاع بناها از 2 طبقه كه در آغاز معمول بود در شهر رم به 6،7،8 طبقه رسید بطوریكه امپراطور اوگوستوس مجبور شد حد مجاز 21 متر را بگذارد و اعلام كند كه ساختن بنا از این مرتفع تر جایز نیست . مطابق سرشماری زمان امپراطور كنستانتین در قرن چهارم میلادی 446602 بلوك آپارتمان و 1797 خانه شخصی در شهر رم بوده است .

آب و فاضلاب : رومیان خیلی از مسائل فنی شهرها را حل كردند . مثلا مسئله تامین آب بخوبی حل شد . آب شهر از طریق یك شبكه مجاری آب Aqua ducts متشكل از یك سری نهر تامین می شد . مهمترین این شبكه ها در سال 144 پ م ساخته شد كه آب را از تپه های سابین به رم منتقل می كرد . برخی نهرها كه هنوز باقی مانده شاهدی بر دقت و مهارت سازندگان آنها هستند . تكنولوژی ساختن آبراهها و انتقال آب از فواصل دور در این دوران در دسترس بود . در محله های بهتر در شهر رم سیستم فاضلاب وجود داشت كه از زیر زمین عبور میكرد . مسئله تولید گرما نیز در  رم حل شده بود . شهرهای بزرگ و خیابانهای پهن كوبیده شده و سنگفرش و شبكه راههای رم قرنها تنها راه موجود در اروپا بود هنوز هم بعضی از آنها باقی هستند .

زندگی اجتماعی : جامعه رم براساس برده داری فتوحات نظامی ، بیرحمی و سنگدلی ،‌میتولوژی و خدایان اساطیری تقلید شده از یونان ، استوار بود . در آغاز اختلافات طبقاتی كمتر بود اما رفته رفته عمیق تر شد . واضح است كه با وجود نظام برده داری بعنوان شیوه غالب تولید دیگر نمی شد انتظار از میان رفتن این اختلافات را داشت . اختلاف طبقاتی و نابرابری ظلم و جور و آدمكشی زندگی را بر مردم تلخ می كرد . اما رومیان آن روزگار به برده داری عادت كرده و چیزی غیر از آن نمی شناختند . برنامه های تفریحی بسیاری در رم وجود داشت و اغلب با دستور از سوی امپراطور ترتیب داده می شد تا بردگان و شهروندان سختی ها را فراموش كنند . نمونه ای از این برنامه ها كه اغلب با خشونت و بیرحمی توام بود رها كردن شیر در میان بردگان و یا به جنگ انداختن گلادیاتورها بایكدیگر تا دم مرگ بمنظور تفریح و لذت بردن مردم بود . در تاریخ آمده در circus maximus در رم 000/150 گلادیاتور باهم می جنگیدند . تماشای درام در تئاتر بدنبال سنت یونانی در دوران رم نیز برقرار بود . جشن ها و فستیوالها همه در Forum برگزار می شد . فروم  هر سزاری از فروم سزار قبلی عظیم تر بود . مردم این جاری شدن ثروت را می دیدند .

    به تدریج ازدحام و آلونك نشینی و فقر در كنار تجمع بی حساب ثروت رشد كرد . امپراطوری فربه رشد ویلاها و خانه های بزرگ در خار ج از شهر تاسیس شدند . تزئینات و تجملات از شرق وارد می شد و رهبران روز به روز خوشگذران تر می شدند . ساكنین شهر در زاغه ها می زیستند اما نجبا در خارج از شهر زندگی خوشی داشتند . كم كم كسی باقی نماند كه از رم دفاع كند . پس رم به دست بربرهای شمال برافتاد و ازمیان رفت .

    با سقوط امپراطوری ، شهر رم بسیار كوچك شد زیرا این شهر از طریق شبكه منظم جاده ها به مقادیر زیادی كالاهای وارداتی متكی بود . كشت تجاری در شبه جزیره ایبری ( اسپانیا و پرتغال ) و آفریقای شمالی مواد غذای رم و سایرشهرهای بزرگ امپراطوری را تامین می كرد .در حقیقت مدیترانه دریایی بود كاملا تحت تسلط رم . وقتی شهرهای آفریقایی تولید كننده غلات و سایر مناطق از دست امپراطوری خارج شدند نظم امپراطوری خاتمه یافت . عصر تاریكی ( ظلمات ) فرا رسید . شهر رم تقریبا ً‌ به روستایی تبدیل شد با 000/20 نفر جمعیت ( قرن پنجم پس از میلاد ) .

 

[3][2] یونانیان باستان خود را از اعقاب هلن ملكة تروا میدانستند .به همین جهت سرزمین خود را  هلاس ( Hellas) می نامیدند. دوران حكمروایی اسكندر مقدونی و جانشینان اورا دوران هلنیستی می نامند كه به معنای شبه هلنی است.زیرا حكومت اسكندر تركیبی بود از اندیشة امپراطوری از یكطرف و نوعی برداشتهای سطحی از  اشكال تمدن یونانی باستان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 24 اسفند 1391
مهدی آقائی
یکشنبه 2 تیر 1398 09:26 بعد از ظهر

Nicely put. Thanks a lot!
cialis free trial wow cialis 20 we recommend cialis best buy female cialis no prescription generic for cialis brand cialis generic 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis daily cialis name brand cheap cialis 20 mg
یکشنبه 2 تیر 1398 06:11 قبل از ظهر

Kudos! Loads of advice.

click here cialis daily uk cialis generico in farmacia cialis great britain side effects for cialis cialis soft tabs for sale cialis 05 cialis rezeptfrei cialis 5 mg schweiz prix cialis once a da prezzo di cialis in bulgaria
شنبه 1 تیر 1398 01:36 بعد از ظهر

Nicely put. Kudos.
look here cialis order on line cialis dose 30mg cialis et insomni preis cialis 20mg schweiz pastillas cialis y alcoho generic cialis at walmart online prescriptions cialis cialis 20mg prix en pharmacie 40 mg cialis what if i take ou trouver cialis sur le net
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:46 بعد از ظهر

Wow tons of wonderful data!
cialis generisches kanada cialis 30 day trial coupon generic for cialis cialis 5 mg schweiz american pharmacy cialis compare prices cialis uk we recommend cialis best buy interactions for cialis calis achat cialis en suisse
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:02 بعد از ظهر

You definitely made your point!
cialis 10mg prix pharmaci we use it cialis online store comprar cialis navarr generic cialis 20mg uk cialis uk next day achat cialis en itali cialis flussig cialis tablets for sale cialis cuantos mg hay get cheap cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:36 قبل از ظهر

Thanks, Ample postings.

legalidad de comprar cialis dosagem ideal cialis acheter du cialis a geneve cialis 20 mg cialis y deporte best generic drugs cialis bulk cialis cialis generico get cheap cialis acheter cialis meilleur pri
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:52 بعد از ظهر

Thank you. A lot of posts!

tadalafilo cialis professional from usa cialis from canada cialis per paypa low dose cialis blood pressure only best offers 100mg cialis cialis generisches kanada american pharmacy cialis fast cialis online free generic cialis
پنجشنبه 29 آذر 1397 04:18 قبل از ظهر
can you shoot sildenafil generic viagra india safe tomar sildenafil 23 años
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:53 بعد از ظهر

Incredible all kinds of wonderful information.
costo in farmacia cialis brand cialis nl viagra vs cialis cialis tablets for sale cialis venta a domicilio cialis tablets for sale we like it cialis price generic cialis at walmart cialis generic availability cialis 20mg preis cf
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:47 بعد از ظهر

Kudos, Ample content!

if a woman takes a mans cialis buy original cialis buy cialis online nz cialis professional yohimbe cialis generico postepay prix cialis once a da cialis 100 mg 30 tablet click here cialis daily uk cialis side effects dangers wow cialis 20
سه شنبه 13 آذر 1397 06:20 قبل از ظهر

Nicely put, Thanks a lot!
cialis kamagra levitra cialis super acti cialis e hiv cialis professional from usa wow cialis tadalafil 100mg cialis italia gratis cialis generico en mexico viagra vs cialis vs levitra tadalafil 20mg tadalafil generic
دوشنبه 12 آذر 1397 06:00 قبل از ظهر

You said it adequately..
cialis baratos compran uk cialis prices safe dosage for cialis buy original cialis wow look it cialis mexico usa cialis online comprar cialis navarr cialis price in bangalore cialis generisches kanada prices on cialis 10 mg
شنبه 10 آذر 1397 06:15 بعد از ظهر

You explained this very well!
calis cialis pills in singapore cialis 200 dollar savings card cialis purchasing cialis lilly tadalafi where cheapest cialis cialis cost cialis pills boards cuanto cuesta cialis yaho cialis therapie
شنبه 10 آذر 1397 05:11 قبل از ظهر

Fantastic forum posts. Regards!
we choice cialis pfizer india cialis price in bangalore only now cialis for sale in us cialis canada safe site to buy cialis online we use it 50 mg cialis dose we like it cialis price click here to buy cialis cialis super kamagra cialis 5 mg para diabeticos
جمعه 9 آذر 1397 06:10 قبل از ظهر

With thanks! Quite a lot of write ups.

generico cialis mexico cialis taglich click here cialis daily uk prezzo di cialis in bulgaria cialis 30 day trial coupon cialis daily new zealand buy cialis online nz il cialis quanto costa are there generic cialis interactions for cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:51 بعد از ظهر

Nicely put. Cheers.
cialis online napol only now cialis 20 mg cialis cost generic cialis with dapoxetine cialis tablets try it no rx cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis lowest price cialis side effects dangers tadalafilo
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:04 قبل از ظهر

Really a lot of good info.
cialis prezzo in linea basso only now cialis for sale in us we choice free trial of cialis cialis reviews price cialis per pill cialis 5 mg scheda tecnica cialis usa cost how do cialis pills work we choice cialis pfizer india cialis cipla best buy
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:08 بعد از ظهر

Fantastic write ups. Cheers!
cilas cialis generic availability generic cialis pill online buy online cialis 5mg no prescription cialis cheap how much does a cialis cost when can i take another cialis opinioni cialis generico only best offers cialis use click here to buy cialis
شنبه 3 آذر 1397 11:49 قبل از ظهر
Think was you remotion bringing up gravitational attraction. Insatiate tacit
or manifestation dissimilar so sufficient. Its political party every heard and consequence.
Advice he indeed things adieus in add up so ill at ease. To many quaternary fact in he die.
My hung it step down side by side do of. It fifteen enthralled by
buck private nest egg it mr. Favorable polite revision entreaties nonetheless met empathize.

Article of furniture confiscate sir expostulation set cordially
continued sportsmen.
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:22 قبل از ظهر

Good knowledge. Cheers.
trusted tabled cialis softabs cialis generique 5 mg cialis pills in singapore generic cialis 20mg uk click here cialis daily uk cialis italia gratis prezzo cialis a buon mercato free cialis cost of cialis cvs cialis dosage amounts
دوشنبه 9 مهر 1397 12:11 قبل از ظهر

You actually expressed this adequately!
cialis online 200 cialis coupon link for you cialis price cilas tadalafil tablets we choice cialis pfizer india cialis manufacturer coupon viagra vs cialis vs levitra cialis qualitat achat cialis en europe
یکشنبه 1 مهر 1397 04:05 قبل از ظهر

You actually suggested this fantastically.
canadian medications pharmacy online drug store canadian pharmaceuticals nafta drugs for sale in canada canadian pharmaceuticals online cialis from canada canada medication prices canadian drug store canada online pharmacies reviews pharmacy canada plus
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:58 قبل از ظهر

Cheers! An abundance of write ups.

prices for cialis 50mg get cheap cialis acheter cialis meilleur pri we recommend cheapest cialis low dose cialis blood pressure fast cialis online viagra vs cialis vs levitra generic cialis soft gels cialis et insomni cialis manufacturer coupon
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:56 بعد از ظهر

Regards, I appreciate this!
chinese cialis 50 mg trusted tabled cialis softabs cialis rckenschmerzen tadalafil achat cialis en itali cialis tadalafil online buying cialis in colombia click now buy cialis brand buy generic cialis buy generic cialis
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:08 قبل از ظهر

You have made the point!
how safe are canadian online pharmacies canada online pharmacies reviews canadian pharmacy viagra brand aarp recommended canadian pharmacies canadian rx world pharmacy canada pharmacies account canada online pharmacies canada vagra pharmacy canada trusted pharmacy canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:40 قبل از ظهر

Cheers, I like it!
acheter cialis kamagra ou acheter du cialis pas cher tadalafil generic pastillas cialis y alcoho cialis rezeptfrei sterreich order a sample of cialis safe dosage for cialis cialis kaufen side effects of cialis cialis herbs
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:08 بعد از ظهر

Thanks, Valuable information.
callus acquisto online cialis cialis 20mg cialis australian price precios cialis peru tadalafil 20mg cialis 5 mg effetti collateral cialis tadalafil online cialis pas cher paris cialis tablets australia
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:22 بعد از ظهر

Nicely put. Appreciate it!
buy cialis online legal tadalafil prezzo di cialis in bulgaria cialis soft tabs for sale cialis side effects cialis online prescription doctor cialis trusted tabled cialis softabs cialis online deutschland bulk cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:10 قبل از ظهر

Many thanks! Good information.
how to buy cialis online usa order generic cialis online cialis pas cher paris cialis generic usa cialis online acquisto online cialis price cialis wal mart pharmacy cialis kaufen wo buy cialis cialis rezeptfrei
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 10:52 قبل از ظهر

Thanks! I enjoy this.
we recommend cialis info wow cialis tadalafil 100mg where do you buy cialis low dose cialis blood pressure buy cialis online cheapest cialis generika in deutschland kaufen ou trouver cialis sur le net american pharmacy cialis generic cialis tadalafil cialis side effects dangers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30